Trajnost
Trajnostno poslovanje v Sava pokojninski družbi
Trajnostno poslovanje v Sava pokojninski družbi
V Sava pokojninski družbi trajnostno poslovanje razumemo kot dolgoročni pristop podjetja in naših zaposlenih k ohranjanju in izboljšanju okolja, družbe ter gospodarstva. Naša strategija temelji na preudarnih odločitvah, ki vplivajo na prihodnost – s premišljenim investiranjem in odgovornim poslovanjem želimo prispevati k socialni pravičnosti, ekonomski stabilnosti ter trajnostni rabi virov.
Zavedamo se, da so ekonomske, okoljske in socialne dimenzije tesno povezane, zato je ključno, da te vidike upoštevamo v vsakodnevnem poslovanju in življenju. Naša trajnostna naravnanost je del naše identitete in vodi naše odločitve na vseh ravneh.
Na tej strani boste našli dokumente, analize in poročila, ki podrobneje predstavljajo naš pristop k trajnostnemu poslovanju in odgovornosti do okolja, družbe in korporativnega upravljanja.
Razkritja, povezana s trajnostjo v sektorju finančnih storitev
Sava pokojninska družba kot članica Zavarovalne skupine Sava, v okviru Strategije trajnostnega razvoja Zavarovalne skupine Sava za obdobje 2023-2027 nadaljuje s postopnim in sistematičnim vključevanjem okoljskih, socialnih in upravljavskih (ESG) meril v svoje postopke sprejemanja investicijskih odločitev in nadalje razvija metodologijo ocenjevanja trajnostnosti naložb. Več informacij najdete v Trajnostni naložbeni politiki Zavarovalne skupine Sava.
Razkritja, povezana s trajnostjo, 28. 2. 2025
Moji skladi življenjskega cikla
Sava pokojninska družba pri upravljanju naložb kritnih skladov Moji skladi življenjskega cikla upošteva učinke naložb na okoljske in socialne dejavnike ter na dejavnike upravljanja družb, ki lahko imajo vpliv tudi na dolgoročni donos finančnega produkta.
Glavni škodljivi vplivi naložbenih odločitev na dejavnike trajnosti neposredno niso upoštevani. Prav tako merila EU za okoljsko trajnostne gospodarske dejavnosti niso upoštevana.
Upravljanje naložb je oblikovano tako, da združuje trajnostna načela z dolgoročnimi naložbenimi cilji. Upravljavec pri izbiri naložb skrbno upošteva vpliv na okoljske, socialne in upravljavske dejavnike (ESG), kar prispeva k stabilnosti in dolgoročni donosnosti sredstev kritnih skladov.
Obvladovanje naložbenih trajnostnih tveganj:
- Odgovorno upravljanje: Upravljavec spremlja delež trajnostnih naložb v portfelju in izbira (ne v celoti) tiste finančne instrumente, ki ustrezajo visokim ESG standardom. To so zelene, socialne in druge trajnostne obveznice ter naložbe v investicijske sklade, ki so skladni z uredbo SFDR (člen 8 ali 9).
- Izključene dejavnosti: Upravljavec ne vlaga v panoge, kot so igralništvo, tobačna industrija, proizvodnja spornih orožij, rudarjenje termalnega premoga in druge, razen če so te naložbe skladne z jasnimi trajnostnimi kriteriji.
- Povprečna ESG ocena: Za del portfelja, kjer so podatki na voljo, mora povprečna ESG ocena doseči vsaj 4,5 na lestvici od 0 do 10 (višje ocene odražajo manjše tveganje).
- Redno spremljanje: Upravljavec vsako novo naložbo preveri glede ESG ocen in trajnostnih tveganj, polletno pa oceni celoten portfelj, da zagotovi skladnost s trajnostnimi merili.
Z vključevanjem trajnostnih načel upravljavec dolgoročno podpira izdajatelje, ki izboljšujejo svoje delovanje in zmanjšuje izpostavljenost naložb tveganjem, povezanih s podnebnimi spremembami, družbenimi vprašanji ali slabim upravljanjem podjetij.
S tem pristopom upravljavec ne le ščiti vrednost sredstev kritnih skladov, temveč tudi spodbuja bolj trajnostno gospodarstvo, kar dolgoročno pomeni večjo stabilnost in možnost višjih donosov. Več o naložbenih trajnostnih tveganjih najdete v: